AYT Geometri Konuları ve Soru Dağılımı

AYT matematik testinde yer alan AYT geometri konuları ve soru dağılımı hakkında tüm detayları bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

AYT sınavının matematik bölümünde ortalama 9 – 10 sorudan oluşan geometri soruları da yer almaktadır. Öğrenciler ilk etapta ileri matematik sorularını gördükten sonra bu soruları görür ve AYT matematik testi sona erer.

Özellikle iyi bir sıralama elde etmek isteyen öğrenciler bu geometri testine gereken önemi vermektedir.  Çünkü çoğu öğrenci sınav hazırlık sürecinde daha çok ileri matematik soruları ile ilgilenmektedir.

Bu kadar önbilgi yeter, içeriğimizin devamında kendilerine bir yol haritası çizmek isteyen öğrenciler için AYT geometri konuları ve soru dağılımı hakkında bilgiler verdik.

AYT Geometri Konuları

AYT geometri bölümünde hem TYT konularından hem de AYT konularından ortak sorular çıkar. Bu soruların bir bölümü birden fazla konuyu içerir. Testte TYT sınavından farklı olarak çemberin analitik incelenmesi konusu çıkar.

Sınavda soru gelebilecek AYT Geometri konuları genel olarak şu şekildedir;

 • Doğruda ve Üçgende Açı
 • Özel Üçgenler ve Özellikler
 • Üçgende Benzerlik
 • Üçgende Uzunluk ve Alan
 • Analitik Geometri
 • Dönüşümler
 • Çokgenler
 • Özel Dörtgenler
 • Çemberde – Daire
 • Çemberin Analitik İncelenmesi
 • Katı Cisimler

AYT Geometri Soru Dağılımı

AYT testinde geometri bölümü sorularının sayısını net bir şekilde söylemek güç. Ancak ortalama olarak 8 – 10 soru çıktığını söyleyebiliriz.

AYT Geometri soru dağılımı geçmiş yıllarda şu şekildeydi;

KONU20182019202020212022
Doğruda ve Üçgende Açı111
Özel Üçgenler ve Özellikler22
Üçgende Benzerlik
Üçgende Uzunluk ve Alan1
Analitik Geometri21242
Dönüşümler1111
Çokgenler121
Özel Dörtgenler1
Çemberde – Daire12232
Çemberin Analitik İncelenmesi111
Katı Cisimler11112
TOPLAM1181099
AYT Geometri Soru Dağılım Tablosu

AYT Geometri Testine Nasıl Çalışılmalı?

AYT geometri sınavına hazırlanırken çemberin analitik incelemesi konusuna ek olarak TYT geometri konularını da iyi bir şekilde öğrenmenizi öneriyoruz. Çünkü AYT sınavında TYT sorularının zorlaştırılmış hali sorulmaktadır.

Bu noktada uzmanlar öğrencilere bol bol soru çözmeyi önermektedir. Öğrenciler ne kadar çok geometri soru tipi görürse sınav esnasında o kadar çok başarı gösterir. Ayrıca yukarıda paylaştığımız soru dağılımı tablosunu kullanarak kendinize bir strateji belirleyebilirsiniz.

Eşit ağırlık ve sayısal bölümü öğrencilerinin ortak çözdüğü matematik testinde toplamda 40 soru bulunur. Bu 40 sorunun dörtte birlik bölümü geometri sorularından oluşur. Öğrenciler iyi bir sıralama elde etmek için bu 9 – 10 soruyu da çözmek zorundadır.

Geometri konusunun da bir parçası olduğu AYT matematik konuları ve soru dağılımı sayfasını incelemek için linke tıklayabilirsiniz. Daha önce yayınladığımız TYT matematik ve TYT geometri konuları sayfalarını da incelemenizi tavsiye ederiz.

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.