GSB Wifi Giriş Yapma ve Şifre İşlemleri 2024

KYK yurtlarındaki ücretsiz internet bağlantısı GSB Wifi giriş yapma ve GSB Wifi şifre alma işlemleri hakkında her şey bu sayfada.

Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde bulunan KYK yurtlarında barınan öğrencilere ücretsiz wifi hizmeti mevcut. Ancak GSB Wifi hizmetlerinden faydalanmak normal internet hizmetlerinden faydalanmaktan biraz daha farklı olduğu için birçok öğrenci zorluk yaşamakta. Bu KYK wifi rehberimizde KYK yurtlarındaki kablosuz internet bağlantısı ile ilgili birçok bilgi verecek ve bu internete nasıl bağlanacağınız konularında detaylı açıklamalar yapacağız.

GSB Wifi Şifre Alma

KYK internetine bağlanabilmek için öncelikle e-devlet üzerinden bir şifrenin alınması gerekiyor. Bunun için e-devlet platformuna giriş yapmanız ve aşağıdaki yönergeleri takip etmeniz yeterlidir.

GSB Wifi Şifre Alma ve Taahhütname Onaylama Ekranı
GSB Wifi Şifre Alma ve Taahhütname Onaylama Ekranı

Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/genclik-ve-spor-gsb-wifi-sifre-islemleri adresine normal bir internet servisi ile giriş yapmanız gerekiyor. Bu sayfa sizi direkt olarak KYK internet şifresi alabileceğiniz alana yönlendirecektir. Burada ilk kez kayıt olan öğrencilere bir taahhütname gösterilecek ve onay istenecek. Öğrenciler bu taahhütnameyi onaylarken ilk kullanım şifresini belirleyebilir.

Bu alanda girilen ilk kullanım şifresi internet giriş sayfası için gerekli olacak. Bundan dolayı ilk kullanım şifresinin unutulmaması gerekiyor. Unutulsa dahi yukarıda verilen link aracılığı ile bu şifreyi hatırlamak mümkün.

Öğrenciler aldıkları bu ilk şifre ile https://wifi.gsb.gov.tr/login.html adresine girmeli ve burada kendilerine yeni bir şifre belirlemelidir. Bu ekran yalnızca bir kez görüneceğinden öğrenciler unutmayacakları bir şifre belirlemelidir.

Bazı öğrenciler e-devlet aracılığı ile şifre oluştursalar dahi oluşturdukları şifreyi unutabilmektedir. Bu durumda öğrencilerin yapması gereken tek şey idari görevliler ile iletişime geçmek olmalıdır. İdare bölümündeki görevliler öğrencilere geçici bir şifre vermekte ve öğrencilerin tekrar sisteme giriş yapmalarını sağlamaktadır.

GSB Wifi Giriş Yapma Sayfası

GSB Wifi şifreleri belirlendikten sonra öğrencilerin internet erişimine sahip olmaları için öncelikle sisteme giriş yapmaları gerekmektedir. Bunun için ilk etapta cihazlarındaki wifi bağlantılarını açmaları ve “GSBWIFI” adındaki kablosuz ağa bağlanmaları gerekmektedir.

GSBWIFI kablosuz ağına bağlanma
GSBWIFI kablosuz ağına bağlanma

Cihazın kablosuz ağa bağlanması için herhangi bir şifre gerekmez. Ancak ağa bağlandıktan sonra tarayıcınızda (Google Chrome gibi) GSB Wifi giriş yapma ekranı açılır. Giriş ekranından kullanıcı adı ve şifreniz ile oturum açmanız gerekir.

Öğrenciler bu wifi ağına bağlandıktan sonra tekrardan https://wifi.gsb.gov.tr/login.html adresine giriş yapmalıdır. Bu adres ağa bağlandığınızda genellikle otomatik açılır, açılmıyorsa tarayıcınızın adres satırına yazarak siz açmalısınız. Bu adres sadece KYK wifi ağına bağlı cihazlarda açılır, mobil internet ile bu sayfaya erişemezsiniz. Bu adrese giriş yaptıktan sonra öğrencilerin karşısına şu sayfa çıkacaktır;

GSB Wifi Giriş Yapma Sayfası
GSB Wifi Giriş Yapma Sayfası

Bu sayfa öğrencilerin Wifi erişimleri için giriş yapmaları gereken yerdir. Öğrenciler bu sayfadaki “kullanıcı adı” alanına TC. kimlik numaralarını, “şifre” bölümüne ise belirledikleri şifreleri girmelidir. Daha sonraki süreçte öğrenciler “giriş” seçeneğini seçtikten sonra sisteme giriş yapabilirler.

GSB Wifi Kullanım Ekranı
GSB Wifi Kullanım Ekranı

Öğrenciler giriş yap butonuna tıkladıktan sonra karşılarına böyle bir sayfa çıkmaktadır. Bu sayfada öğrencinin ismi, son giriş saati, yurt bilgileri, duyuru, anket, kota bilgileri, hareket bilgileri ve şifre değiştirme gibi işlemler yer almaktadır.

Eğer öğrencilerin internet erişimleri aktif değilse başlat butonu aktif olacaktır. Öğrenciler başlat butonuna tıkladıkları takdirde KYK internet hizmetlerini diledikleri gibi kullanabilir. Bununla birlikte öğrenciler diğer seçenekler ile internet ile ilgili diğer işlemlerini de yapabilmektedir.

GSB Wifi Duyurular Ekranı
GSB Wifi Duyurular Ekranı

Duyurular bölümünde GSB’nin internet ile ilgili yaptığı duyurular yer almaktadır. Bu alanda daha çok internet erişimi problemi yaşayan öğrencilere yönelik bilgiler ve rehberler paylaşılmaktadır.

GSB Wifi Anketler Ekranı
GSB Wifi Anketler Ekranı

GSB Wifi giriş sayfasında bulunan anketler bölümünde ise internet ile ilgili yapılacak anketler yer almaktadır. Şu an aktif olarak herhangi bir anket bulunmamaktadır.

GSB Wifi Kota Bilgileri Ekranı
GSB Wifi Kota Bilgileri Ekranı

Öğrencileri en çok ilgilendiren yer ise şüphesiz kota bilgileri sekmesidir. Bu sekmede öğrencilerin toplam kotası, toplam kalan kota miktarı, yenilenme tarihi ve süresi gibi birçok bilgi bulunmakta. Öğrenciler bu sekmedeki bilgiler ışığında ne kadar internetinin kaldığını öğrenebilir ve buna göre internet kullanımı belirleyebilir.

GSB Wifi Son Hareketler Ekranı
GSB Wifi Son Hareketler Ekranı

Öğrencilerin sıkça kullandığı bir diğer yer ise son hareketler listesi alanıdır. Öğrenciler burada hangi tarihte ne kadar indirme ve yükleme yaptığını öğrenebilir, bu kullanımlarına ne kadar süre devam ettiklerini izleyebilir.

GSB Wifi Şifre Değiştirme

GSB Wifi Şifre Değiştirme Ekranı
GSB Wifi Şifre Değiştirme Ekranı

GSB Wifi giriş yapma sayfası içerisinde yer alan bir diğer sekme ise şifre değiştirme sekmesidir. Öğrenciler bu alanda mevcut şifrelerini değiştirmek istiyorlarsa eski şifrelerini kullanarak yeni bir şifre belirleyebilir.

GSB Wifi Şifremi Unuttum

GSB Wifi şifrenizi unuttuysanız idareye başvurup şifrenizi sıfırlamalarını isteyebilirsiniz. GSBwifi giriş sayfasında şifre hatırlatma yada şifre sıfırlama gibi bir özellik mevcut değil.

GSB Wifi Kullanıcı Aktif Değil Hatası

GSB Wifi’ ye yeni kayıt olduysanız hesabınızın aktifleşmesi birkaç saati bulabilir. Bu sürenin sonunda interneti kullanmaya başlayabilirsiniz. Yaz tatilinden döndüğünüzde “kullanıcı aktif değil” uyarısı alıyorsanız yada idareye başvurup hesabınızın aktif edilmesini isteyebilirsiniz.

İnterneti sorunsuz bir şekilde kullanırken bu hata ile karşılaşıyorsanız muhtemelen sistemsel bir hata olmuştur ve bir süre sonra kendiliğinden düzelecektir.

GSB Wifi Servis Başlatılamadı Hatası

Giriş yaptığınız ekranda servis başlatılamadı hatası ile karşılaşıyorsanız mobil internet bağlantınızın kapalı olduğunu, VPN gibi IP değiştiren uygulamaların kapalı olduğunu ve DNS ayarlarının otomatik olduğunu kontrol edin.

GSB Wifi Maksimum Giriş Hakkınız Doldu Hatası

KYK yurt internetini aynı anda sadece 1 cihazda kullanabilirsiniz. Bir cihazda bağlantınız devam ediyorken 2. cihaz ile giriş yapmaya çalıştığınızda maksimum giriş hakkınız doldu hatası ile karşılaşırsınız.

Çoğu durumda cihaz değiştirmeden de aynı cihazda, çıkış yapmadan bağlantınız kesildiği için bu hata ile karşılaşırsınız. Bu sebeple cihazı kapatıp açmadan önce yada mobil internete geçeceğiniz zaman çıkış işlemini yapmalısınız.

GSB Wifi Sertifika Yükleme

Bağlantı sorunlarının çözümü için güvenlik sertifikası kullanılması tavsiye edilmektedir. Hem bilgisayar hemde cep telefonlarında basit birkaç adımda yüklenebilen sertifika ile bağlantı sorunlarından kurtulabilirsiniz.

Tüm cihazlar için geçerli sertifikayı indirmek için buraya tıklayabilirsiniz. Bilgisayarlara sertifika kurulum adımları için buraya, cep telefonu ve tabletlere kurum yönergeleri için buraya tıklayabilirsiniz.

GSB Wifi Giriş Yapma Sayfası Hakkında Sorular

Aşağıdaki başlıklardan sık karşılaşılan GSB wifi giriş hataları ve sorunlarının çözümlerini inceleyebilirsiniz.

GSB Wifi Kotalı mı? Ne Kadar?

KYK wifi ağında her kullanıcıya kota uygulanmaktadır. Her ay öğrencilere kişisel kullanımları için 16 GB internet vermektedir.

GSB Wifi Kotası Dolunca Ne Olur?

Kota dolunca KYK Wifi giriş ekranında kota dolmuştur şeklinde bir uyarı çıkar. Kotayı dolduran öğrencilere ay sonuna kadar hız limiti uygulanır. Yani kota dolduğunda daha yavaş bir bağlantı ile kablosuz interneti kullanmaya devam edebilirsiniz.

GSB Wifi Kullanıcı Adı Ne Oluyor?

KYK wifi kullanıcı adınız TC kimlik numaranızdır. Giriş ekranında istenen kullanıcı adı alanına 11 haneli Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı girmelisiniz.

GSB Wifi Şifresi Nasıl Alınır?

KYK wifi şifresi e-devlet üzerinden “GSB Wifi Şifre İşlemleri” uygulamasından alınır. Bu hizmetten KYK yurtlarında kayıtlı öğrenciler yararlanabilir.

GSB Wifi Giriş Nasıl Yapılır?

GSB tarafından verilen internet hizmetinde faydalanmak için öğrencilerin öncelikle wifi ağına bağlanması gerekmektedir. GSBWIFI adındaki wifi ağına bağlanan öğrenciler daha sonra giriş yapma sayfasından kendilerine ait kullanıcı adı ve şifre ile oturum açarak bu hizmetten faydalanabilir.

GSB Wifi Kontrol Ediliyor mu?

GSB wifi kullanımınız yasal sebeplerle kayıt altına alınıyor. Ancak yasal bir durum oluşmadığı sürece internet kullanımınızın detayları kimse tarafından kontrol edilmez.

GSB Biz KYK İzin Alma Sayfası

KYK Yurt Ücretleri ve Depozito Bedeli Ne Kadar?

KYK Yurtlarında Yemek Saatleri ve Ücretleri

KYK Yurtları Hakkında Bilmeniz Gereken En Temel 5 Şey!

GSB ve KYK hakkında sitemizde çok sayıda içerik mevcut. Daha önce yayınladığımız içerikler için linklere tıklayabilirsiniz.

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.