KYK Bursu Hakkında Bilmeniz Gereken En Temel 5 Şey!

Üniversite öğrencileri ve özellikle üniversiteyi yeni kazanan öğrenciler için oldukça önemli olan KYK bursu hakkında bilmeniz gereken en temel 5 konuyu bu içerikte bulabilirsiniz.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na (GSB) bağlı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü (KYK) bursu başvuruları başladı. Bu içerikte KYK bursu ile ilgili 5 temel bilgiyi bulabilirsiniz. KYK bursu ne kadar? KYK burs başvurusu ne zaman başlıyor, ne zaman bitiyor? KYK kimlere burs veriyor, öncelikli öğrenciler kimler?

KYK Burs Başvuruları Ne Zaman?

2023-2024 KYK burs başvuruları 12 Ekim 2023 ile 19 Ekim 2023 saat 23:59 arasında yapılacak. Sonuçların 2 hafta içerisinde açıklanması bekleniyor. İlk burs ödemeleri kasım ayında başlayacak.

KYK burs başvuruları diğer tüm KYK başvuruları gibi e-devlet üzerinden yapılıyor. KYK burs başvuru sayfasına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

KYK Bursu Ne Kadar?

KYK bursu 2023 yılında lisans öğrencileri için 1250 TL, yüksek lisans öğrencileri için 2500 TL ve doktora öğrencileri için 3750 TL olarak ödeniyor.

2024 KYK Burs Miktarları Açıklandı!

 • Lisans öğrencileri için 2000 TL
 • Yükseklisans öğrencileri için 4000 TL
 • Doktora öğrencileri için 6000 TL

KYK Kimlere Burs Veriyor?

KYK bursu için tüm üniversite öğrencileri başvuru yapabilir. KYK bursu verilecek öğrenciler belirlenirken diğer kamu kurumlarından öğrenci ve ailesi hakkında alınan bilgiler doğrultusunda karar verilir. Bu kurumlardan alınan verilerle öğrencinin ekonomik ve sosyal durumu incelenerek karar verilir.

GSB Wifi Giriş Yapma

GSB Wifi Çıkış Yapma

GSB Biz KYK İzin Alma

Ayrıca özel durumlarından dolayı öncelikli öğrenciler, başvuru sırasında bu durumu beyan ederler. Özel durumu ilgili diğer kamu kurumundan teyit edilen öğrenciler özel öğrenci olarak kabul edilir ve burs almaya hak kazanırlar. Aşağıdaki durumda olan öğrenciler KYK bursu için öncelikli kabul edilir.

 • Şehit çocukları, (Şehit bekar ise bekar kardeşi)
 • Gazi çocukları, (Gazi bekar ise kendisi)
 • Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler,
 • Anne ve babası vefat etmiş olanlar,
 • Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Yetiştirme Yurtlarında barınarak tamamlayanlar,
 • Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar,
 • Amatör milli sporcu olan öğrenciler
 • 6 Şubat tarihli depremde yakınını kaybedenler veya evi orta ve üstü hasar görenler,
 • Üniversite sınavında ham puan bazında ilk 100′ e girenler.

KYK Öğrenim Kredisi Nedir?

KYK öğrenim kredisi ekonomik ve sosyal durumu KYK bursu almaya uygun olmayan öğrencilere verilen geri ödenmesi gereken kredidir. Aylık öğrenim kredisi miktarı KYK bursu kadardır. Öğrencilik süresinden 2 yıl sonra öğrenim kredisinin geri ödemesi başları.

KYK Bursu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

KYK bursları ne zaman ödenir?

KYK bursu almaya başlayan öğrencilere ilk burs ödemesi kasım ayında ödenir. Bu ilk ödemede eylül, ekim ve kasım ayı bursları öğrencilere ödenir. TC kimlik numaralarının son rakamına göre
0 olanlar ayın 6’sında
2 olanlar ayın 7’sinde
4 olanlar ayın 8’inde
6 olanlar ayın 9’unda
8 olanlar ayın 10’unda burslarını alırlar.

Başka bir burs almak KYK bursu almaya engel midir?

Başka kurum ve kuruluşlardan alınan burslar KYK bursu almaya engel değildir. Başka kurumlardan alınan burs veya sosyal yardımlar gelir olarak kabul edilmez.

Ücretli bir işte çalışıyorum, KYK bursu alabilir miyim?

Ücretli bir işte çalışanlar, ek geliri olanlar KYK bursu alamaz.

Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.